Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.09.2014 10:24 - Десетте най-застрашени езици
Автор: asthfghl Категория: Технологии   
Прочетен: 927 Коментари: 0 Гласове:
7


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Десетте най-застрашени от изчезване езици
Изчезването на един език е загуба за общността, която го използва в ежедневието, и за човечеството като цяло. Кои са най-редките езици? Вижте:
image
Професорът по лингвистика Питър К. Остин има издадени 11 книги за езиците на малцинствата. В една от тях "1000 езика: световна история на живите и изгубените езици" той анализира състоянието на езиците по света и посочва 10-те най-застрашени от изчезване.
В днешно време в света се използват над 6900 езика, като някои от тях се говорят от стотици милиони хора, а други - само от един-двама души.
Според езиковеди половината съществуващи езици са застрашени от изчезване и към 2050 г. това ще стане факт.
Основната причина за изчезването на езиците е в това, че общностите "превключват" на по-силни в политически и икономически аспект езици като английски, испански, хинди или суахили. Всеки език изразява историята, културата, обществото и идентичността на хората, които го говорят и всеки предоставя уникален начин за говорене за света.
Изчезването на един език е загуба и за общността, която го използва в ежедневието, и за човечеството като цяло.
"Как да избера първите 10 от застрашените от изчезване над 3000 езика? Подборът ми е въпрос на личен избор, при който съм се съобразявал с четири фактора", пише проф. Остин и допълва:
1. Географско разпределение – опитах се, ако е възможно, да посоча поне един език от всеки континент. 2. Научен интерес – исках да включа езици, смятани от езиковедите за интересни и важни, поради структурни или исторически причини. 3. Културен интерес – стремях се, ако е възможно, да включа информация за интересни културни и политически аспекти на застрашените езици. 4. Социално значение – исках да включа поне една ситуация, която показва защо езиците са заплашени, както и да откроя начини, по които общностите реагират на заплахата срещу езика им.
А ето и 10-те най-застрашени от изчезване езици:
1. Джеру  Джеру (или велик андамански) се говори от по-малко от 20 души на Андаманските острови в Индийския океан. Смята се, че андаманските езици може би са последните езици, чиято история датира отпреди неолита в Югоизточна Азия и вероятно са свързани с езика на първите заселили се в района съвременни хора, пристигнали там от Африка. Няма данни, свидетелстващи, че езиците на Андаманските острови могат да бъдат свързани с който и да е друг език на земята.
image
2. Нтцу (N|u, наричан също кхомани) Този койсански език се говори от по-малко от десетима стари хора, чиито традиционни земи се намират в района на Националния парк "Гемсбок" в Калахари, Южна Африка. Койсанските езици се отличават със своите цъкащи съгласни звуци - знакът | се произнася като междуметието "тц-тц", с което изразяваме съжаление или възмущение. Най-близкият родственик на езика нтцу е хоо (наричан също та"а, който се говори от около 4000 души). Този език има най-много звуци от всички езици в света - 74 съгласни, 31 гласни и 4 тона (височина на гласа).
3. Айну Езикът айну се говори от малък брой възрастни хора на остров Хокайдо в северната част на Япония. Те са коренните жители на Япония, но японското правителство ги призна за малцинствена група едва тази година. В този език има много сложни глаголи, които изразяват смисъла на цяло изречение и затова той е средство за разпространение на устно народно творчество от приказки и песни. Предприемат се мерки за възраждането на езика айну и на свързаната с него култура.
image
4. Тхао Езерото Сън Мун в централен Тайван е родното място на езика тхао, който в момента се говори от неколцина старци; останалата част от местната общност говори тайвански китайски (минан). Тхао е австронезийски език, свързан е с езиците, които се говорят във Филипините, Индонезия и тихоокеанския регион и е характерен за коренното австронезийско население, преди тези хора да отплават на юг и на изток преди повече от 3000 години.
5. Ючи Ючи се говори в Оклахома, САЩ, само от петима души на възраст над 75 години. Ючи е изолиран език, т.е. няма връзка с нито един друг език на земното кълбо. Хората, които говорят ючи, наричат себе си "цояха" или "деца на слънцето". Съществителните в ючи имат 10 рода, които се изразяват с окончания: шест рода обозначават хората ючи (в зависимост от роднинските връзки към говорещото лице), един е за хора, които не са от културата ючи и за животни, и три рода са за неодушевени предмети (хоризонтални, вертикални и кръгли). В момента се полагат усилия да се запише езика на аудио- и видеоносители и той да се възроди, като бъде преподаван на деца.
image
6. Оро уин Общността оро уин живее в западния бразилски щат Рондония. За първи път външни лица са установили контакт с тази група през 1963 г. в горното течение на река Пакаас Новос. Тази общност е била почти изличена от лицето на земята след две нападения на чужденци и днес наброява само 50 души, като само петима от тях продължават да говорят този език. Оро уин е един от петте езика, в които се използва звук, наричан от езиковедите "беззвучен зъбен билабиално вибриращ африкат". На по-популярен език това означава звук, който се произнася, като връхчето на езика се поставя между устните, а те вибрират – както при междуметието б-р-р-р, с което човек изразява, че му е студено.
7. Кусунда Кусунда са бивши ловци-събирачи от Западен Непал, които се изпоженили със своите съседи заселници. До неотдавна се смяташе, че техният език вече е изчезнал, но през 2004 г. учени от университета "Трибхуван" в Катманду откриха осем души, които продължават да говорят този език. Кусунда също е език, който няма никакви родствени връзки с други съществуващи днес езици.
image
8. Тер сами Това е най-източният от групата езици саами (преди се е наричал лапп, подигравателен термин) на Колския полуостров в Русия. На тер сами говорят само 10 старци от около 100 души от етноса тер сами, всички от които сега използват руски. Тер сами е от семейството на финския и други уралски езици, които се говорят в Русия и Сибир, и има далечна връзка с унгарския.
9. Гуугу йимидхирр  Гуугу йимидхирр е език на австралийските аборигени, който се говори в Хоупвейл, близо до Куктаун в северната част на щата Куинсланд, от около 200 души. През 1770 г. капитан Джеймс Кук прави списък от думи и така в английския (а и в другите езици на земята) се появява думата "кенгуру". Гуугу йимидхирр, както и някои други аборигенски езици, се отличава със специални обръщения към определени членове на семейството (като примерно свекър/тъст или зет/шурей), при които обичайните думи са заменени с напълно различни, специални думи. Например, вместо bama dhaday, което означава "човекът върви", трябва да кажете yambaal bali, когато говорите на тези роднини, за да изразите уважение и вежливост.
image
10. Кет Кет е последният оцелял член на семейството езици, които се говорят по поречието на река Енисей в Източен Сибир. Днес около 600 души говорят кет, но децата не го изучават, тъй като родителите предпочитат да им говорят на руски. Кет е единственият сибирски език с тонова система, при която височината на гласа може да придаде различен смисъл на думи, звучащи еднакво ( в това отношение прилича на китайски и на езика йоруба). И за да е още по-труден за всеки чужденец, който би желал да го научи, този език има изключително сложно словообразуване и граматика.


Тагове:   език,   наука,


Гласувай:
7



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: asthfghl
Категория: Технологии
Прочетен: 4281711
Постинги: 1683
Коментари: 3144
Гласове: 11390
Архив